+ BLOG

Filozofia pracy, podejście, kultura organizacji… – czyli kilka słów o tym, czym jest DevOps.

zjedź niżej
Filozofia pracy, podejście, kultura organizacji… – czyli kilka słów o tym, czym jest DevOps.

Podczas drugiej edycji naszych cyklicznych spotkań technologicznych - Kawa z Technologią-naszym gościem był Przemysław Chmielecki[1] – ekspert technologiczny w obszarze usług chmurowych, rozwiązań serwerowych, DevOps.
W ostatnim czasie często słyszymy o DevOpsie - Przemek w rozmowie z nami przedstawia nieco inną perspektywę. Oto próba wyjaśnienia, dlaczego tak dużo firm zdecydowało się na korzystanie z chmury.

 

DCG: Przemek powiedz, skąd wzięła się moda na DevOps? Myślę, że chyba tak to można nazywać – moda, trend itd.

Przemysław Chmielecki: „DevOps” jest jedną z najbardziej poszukiwanych na rynku IT kategorii. Obserwujemy masowe migracje przedsiębiorstw w stronę struktur elastycznych, dostosowujących się do oczekiwań i potrzeb, zarówno klientów jak i pracowników. Stąd tak duże zainteresowanie metodyką Agile, kulturą DevOps, przechodzeniem ze środowisk on-premise w stronę chmury obliczeniowej. Na marginesie dodam, że chmura obliczeniowa jest obecnie mocno rozwijana i zgodnie z danymi zawartymi w raporcie Instytutu Gartnera[2] w najbliższych latach trend ten się utrzyma. Będzie tak, ponieważ rozwiązania chmurowe stanowią podwalinę dla rozwoju takich gałęzi jak: sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, IoT, 5G czy rozszerzona rzeczywistość (augmented i mixed)[3]. Wracając jednak do DevOps warto podkreślić, że nie jest tylko modnym słówkiem, które sprawia, że firma jest postrzegana na rynku jako bardziej nowoczesna[4].

 

DCG: Skąd się wziął DevOps? Kto użył go po raz pierwszy i dlaczego?

PC: Historycznie nazwa „DevOps” została użyta po raz pierwszy przez belgijskiego managera Patricka Deboisa w 2007 roku jako reakcja frustracji na podziały między programistami i specjalistami od infrastruktury[5]. Debois dostrzegł większą wartość zastosowania podejścia zwinnego (Agile) w obszarze ról i obowiązków w zespole względem tradycyjnych silosów. Jednakże, pomimo upływu kilkunastu już lat, można odnieść wrażenie, że wciąż firmy mają problemy w rozumieniu tej filozofii pracy.

 

DCG: W jakim sensie? Źle obsadzają osoby na tym stanowisku?

PC: Często zdarzają się przypadki zatrudniania osoby na stanowisku DevOps’owym z myślą, że będzie ona zajmować się infrastrukturą i tym samym odciążać developerów, izolując ich od kwestii tworzenia maszyn i ich konfiguracji. Świadczy to jednak o niezrozumieniu podejścia, gdyż jego celem jest skrócenie dystansu między rolami lub wręcz zamazanie różnic w ich percepcji. DevOps jest więc filozofią pracy mającą zoptymalizować zużycie zasobów w procesie wytwarzania oprogramowania[6]. Można powiedzieć, że jeśli firma mieni się określeniem DevOps to nie jest ona organizacją wydzielającą osobny zespół zajmujący się infrastrukturą, ponieważ o ten obszar troszczą się wszyscy.

 

DCG: A jak byś ocenił DevOps na przykładzie Diverse CG? Czy jako firma, dobrze postrzegamy to stanowisko i prawidłowo je wykorzystujemy?

PC: Mówiąc o DevOps nie sposób uniknąć tematu specjalizacji. Odnosząc się do przykładu Diverse CG, można zaobserwować dobre zrozumienie głównego pryncypium i nie wydzielanie osób „od infrastruktury” per zespół programistów. W DCG każdy specjalista IT ma na uwadze architekturę sprzętową (czy to on-premise, czy cloud) oraz potrafi poruszać się w gąszczu narzędzi do zarządzania budowaniem aplikacji, automatycznych testach, konfiguracji poszczególnych środowisk etc. Poziom umiejętności jest zróżnicowany, co wynika z wspomnianej wcześniej specjalizacji, stąd osoby takie jak ja, będące bliżej tematów infrastrukturalnych służą pomocą  w przygotowaniu środowisk.

 

DCG: Co charakteryzuje dobrego DevOpsa? Masz jakieś złote rady dla osób, które chcą iść w kierunku chmurowym?

PC: Warunkiem koniecznym do pracy zawodowej w organizacji realizującej kulturę DevOps jest naturalna chęć uczenia się i poznawania nowych technologii, customowych i niestandardowych rozwiązań. Tak naprawdę ciągła nauka, znajomość trendów i nowinek technicznych są wpisane w zawody w branży technicznej i stanowią jej rdzenny element. Jest to także naturalna perspektywa dla mindsetu specjalistów IT. Z tego też powodu uważam, że w zasadzie nie ma czegoś takiego jako „junior DevOps”, ponieważ (1) DevOps nie jest stanowiskiem, ani zestawem obowiązków, a raczej filozofią i podejściem czy kulturą organizacji (podobnie jak Agile, gdzie też nie ma Agile lub Non-Agile Developerów) oraz (2) realizując zadania zespołu każdy z członków ma już jakiś background (programisty, sieciowca, admina, etc.) i powinien wykazywać się określoną znajomością rozmaitych narzędzi i podejść pozwalających na elastyczne wykonywanie swoich obowiązków.

 

DCG: Przemek, bardzo dziękujemy za rozmowę!

PC: Również dziękuję!

 

[1] Specjalista IT (MCSA, MCSE) i wykładowca akademicki (dr inż.); CEO w TechBrain, współpracownik DCG w obszarze usług chmurowych, rozwiązań serwerowych, DevOps. Naukowo zainteresowany STS (Science-Technology-Studies) i szkolnictwem wyższym [LinkedIn] [Twitter].
[2] https://www.gartner.com/en/newsroom/press-releases/2018-08-20-gartner-identifies-five-emerging-technology-trends-that-will-blur-the-lines-between-human-and-machine (17.06.2019).
[3] Polecam sięgnąć do mojej prezentacji wygłoszonej w Berlinie w lutym 2019 roku w ramach konferencji technicznej Azure Saturday [link].
[4] Szerzej ten temat poruszam w artykule Is DevOps only a buzzword? [link].
[5] J. Verona (2016). Practical DevOps. Harness the power of DevOps to boost your skill set and make your IT organization perform better, Birmingham: Packt Publishing, s. 2.
[6] J. Rossberg (2019). Agile Project Management with Azure DevOps. Concepts, Templates, and Metrics, Kungsbacka: Apress, s. 30.

Zobacz również

Dane spółki: DCG Sp. z o.o., ul. Towarowa 28, 00-839 Warszawa                                                     

REGON: 141316780

NIP: 5222877930

KRS: 0001067305

Obserwuj nas:
UE